Ganga.

Każda rzeka w Indiach jest rodzaju żeńskiego, Ganges również – przez Hindusów zwany Ganga. Mętna rzeka, której wody toczą się leniwie od Himalajów, aż po Pacyfik. Woda ciepła, cieplejsza od ciepłoty ciała. Odważyłam się włożyć tylko dłoń. Szczęśliwie nie widziałam zwłok, które obok nas przepłynęły, pewnie nie odważyłabym się wtedy.

Nad Gangą byliśmy dwa razy, raz o świcie – kiedy słońce wschodzi nad rzeką, mnisi, kapłani, jogini, mistycy, myślicie i zwykli ludzie modlą się, obmywszy wcześniej w świętej rzece.

4 myśli na temat “Ganga.

Dodaj własny

  1. Świetne zdjęcia

    Według hinduskiej mitologii Ganga była niegdyś boginią uosabiającą świętą rzekę Ganges.Zgodnie z wierzeniami Ganga zrodziła sie z jednego z palców Wisznu.
    . Bóg Śiwa polecił jej, aby spłynęła na ziemię. Niezadowolona z opuszczenia hinduskiego raju zamierzała zmiażdżyć ziemię, spadając na nią z impetem. Śiwa odgadł jej zamiary, złapał rzekę w sploty swoich włosów i Ganga łagodnymi zakolami rozlała się po ziemi. Odtąd użyźnia pola, ale również odpuszcza winy modlącym się do niej wielbicielom.
    Hindusi wierzą, że kąpiel w wodach Gangesu zmyje wszystkie grzechy popełnione w obecnym i we wcześniejszych wcieleniach

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: